Safenames Blog
Qëndro i tanishëm mbi tema të rëndësishme që ndikojnë në portofolin tuaj domain dhe markave në linjë

Trademark Sunrise për atë rezervuar (1) dhe dy (2) emrat letër domain për co.uk, .me.uk .org.uk do të fillojë në e mërkurë, dhjetor 1, 2010 dhe vazhdon deri më 17 janar 2011. Aplikacione gjatë Sunrise janë duke u përpunuar nga Nominet, regjistri në Mbretërinë e Bashkuar.

Kjo është një mundësi për mbajtësit trademark Mbretërinë e Bashkuar për të siguruar shumë të paharrueshëm emrat e domain të shkurtër që përputhen me markat e tyre. Për shembull, AA.co.uk, A.org.uk dhe 4.me.uk janë të mundshme nëse trademark tuaj pikërisht përputhet me emrin e domain. Trademark për të gjitha kërkesat e regjistrimit gjatë periudhës Sunrise do të miratohet nga agjenti i regjistrit të së validimit, një firmë e pavarur ligjore IP.

Një listë e plotë e fushave në dispozicion për lirimin dhe çdo përjashtim janë të detajuara këtu: http://www.nominet.org.uk/registrants/aboutdomainnames/reserved/releaselist/

Këtë fazë përbëhet nga një proces aplikimit dy faza.

Faza 1
Mbajtësit e të drejtave trademark ketë deri në mesditë (GMT) Më 17 janar 2011 për të aplikuar për një sferë që përputhet me markën e tyre nëpërmjet një ofiqari Nominet.

Faza 2
Aplikantët do të kenë të drejtat e tyre IP kontrollohen nga CMS Cameron McKenna, agjent vlefshmërisë Nominet do të jetë duke përdorur për këtë proces. Aplikantët do të duhet të ofrojë dëshmi për përdorimin e markës tregtare në Mbretërinë e Bashkuar para 1 janar 2008. Afati i fundit për të aplikuar për CMS Cameron McKenna që të kenë të drejta të IP e vlefshme është mesditë (GMT), më 31 janar 2011.

Aplikacioneve të shumta: Në çdo fazë, ku ka dy ose më shumë kandidatëve të kualifikuar për një emër domain, një proces i hapur ankand do të përdoren për të vendosur ankuesin suksesshëm, me ndonjë fitimet shkojnë për Nominet Trust.

Taksa e regjistrimit Sunrise për domenet e rezervuara shkurtër është $ 300 për 2 vjet. Kjo përfshin tarifat NIC prej $ 100 nëse e suksesshme. Nëse pasuksesshme në regjistrimin e domain, tarifë Nic do të rimbursohen. Nëse keni ndonjë pyetje në lidhje me procesin e .uk Rights regjistruar Sunrise, ju lutem kontaktoni Safenames menaxherin e llogarisë tuaj.

Ju gjithashtu mund të kontaktoni zyrën e Safenames në Mbretërinë e Bashkuar në +44 1908 200022 dhe emeasales@safenames.net , ose Safenames SHBA zyra në +1.703.574.5313 dhe nasales@safenames.net .

Nëse ju nuk jeni një mbajtës regjistruar marka tregtare që plotëson këto kritere që ju nuk mund të aplikoni në këtë fazë. Ju do të duhet të zbatojë ose në fazën Sunrise Drejtat e paregjistruar të mëvonshëm ose fazën landrush.


Arkiv

Përkthyes

English flagItalian flagKorean flagChinese (Simplified) flagChinese (Traditional) flagPortuguese flag
German flagFrench flagSpanish flagJapanese flagArabic flagRussian flag
Greek flagDutch flagBulgarian flagCzech flagCroatian flagDanish flag
Finnish flagHindi flagPolish flagRomanian flagSwedish flagNorwegian flag
Catalan flagFilipino flagHebrew flagIndonesian flagLatvian flagLithuanian flag
Serbian flagSlovak flagSlovenian flagUkrainian flagVietnamese flagAlbanian flag
Estonian flagGalician flagMaltese flagThai flagTurkish flagHungarian flag